Ukupno: 195909

Svijet oko mene

Kako opisati svijet oko sebe? Bilo bi smiješno opisati ga kao dječju bajku koja usprkos svim preprekama i nedaćama za sve likove završi sretno.

Svijet je ponekad okrutno pisalo koje piše nepredvidljive završetke. To je grubi prikaz stvarnosti, stvarnosti koja bi trebala biti dobroćudnija. Sustiglo nas je vrijeme promjena. Svijet oko mene, svijet oko nas se promijenio i počeo gubiti svoj čarobni sjaj. Tako bih ga ja opisala bez uljepšavanja jer mislim da je važno upoznati pravu, istinitu i pomalo uveličanu tamnu stranu svijeta. Neki drugi pojedinac bi se trudio stvoriti predivnu sliku, ali ja ne, ja nisam poput njega, ja sam drugačija. Pa kakav bih ja to svijet onda željela? Crni, ili možda bijeli? Sivi, to je moj konačni i istinski odgovor, jer kako bi to izgledalo kada bi sve bilo savršeno? Lažno, eto kako. Ono što trenutno vidim sa svojeg stajališta zasigurno nije ono što želim i što očekujem. Kada bi svatko živio dan po dan kao da mu je zadnji, sve bi dobilo više ritma i vrijednosti. Kada bih smo mogla gumicom za brisanje izbrisati zlobu i sve ostale ljudske nepotrebne gluposti. Jedinu utjehu mi pruža pomisao na one dobre, humane ljude pune topline, ali takvih je sve manje jer postajemo bezvoljni i hladni. Prva činjenica je da se ljudi uopće više ne cijene i ne poštuju, a druga da se osuđuju i prije izravnog upoznavanja na temelju vanjskog izgleda umjesto potpune unutarnje i vanjske vrijednosti osobe. To je žalosno i zabrinjavajuće.

Voljela bih da griješim, ali sam u potpunosti u pravu. Želim da svijet oko mene postane mirisni i šareni vrt prepun različitog cvijeća i da svaki dan bude ispunjen lijepim sunčanim vremenom. Cvijeće bi predstavljali mi, neuveli i suosjećajni ljudi.

Marija Magdalena Deželić, 8.c

SVIJET OKO MENE

Svaki dan čujem u vijestima samo loše stvari u svijetu.

Ratovi, katastrofe, poplave, sukobi, svađe, atentati postali su svakodnevica.

Ne želimo stalno slušati o lošim stvarima , želimo svijet okrenuti na bolje.

Da se svatko od nas malo promijeni, svijet bi bio drukčiji. Kao što je svaka kap u slapu važna,

tako je važan svaki čovjek na svijetu.

Mi, djeca, vjerujemo da, ako se svatko od nas malo potrudi i neprijatelji bi bili prijatelji.

Umjesto ratova igrali bi prijateljske utakmice.

Kad bi svi barem pokušali razumjeti jedni druge, ne bi bilo svađa.

Svaki nasilnik bi se trebao zapitati kako bi bilo da njemu netko nešto ružno radi.

Možda ne možemo utjecati na pojave u prirodi, ali možemo na okoliš.

Kada bi države uložile novac za izgradnju nasipa i čišćenje kanala, a ne u naoružanje,

možda bi bilo manje poplava.

Mnoge tvrtke oštećenu ambalažu bacaju, a toliko je gladi u svijetu; da barem pola od bačenog

doniraju Caritasu, bilo bi manje gladnih.

Najviše me smeta što više od devedeset posto ljudi u Hrvatskoj jedva „krpa“ kraj s krajem,

a ostatak besramno bogatih ne želi svoj novac uložiti u dobrotvorne svrhe već samo u svoj

džep.

Da ne bi sve moje rečenice bile napisane u negativnom tonu, ja obećajem da ću svijet oko

sebe učiniti boljim svojom dobrotom i pozitivnošću.

Ema Marković, 5.b

SVIJET PO MOM

Ovaj svijet mi se ne sviđa.

Sve bi bilo drugačije da je svijet po mom.

Na mom svijetu bilo bi puno slatkiša.

Želim da svi ljudi budu sretni, veseli i zdravi.

Na mom svijetu nitko ne bi bio gladan, siromašan i svi bi imali jednaka prava.

U školi bismo imali malo sati i učilo bi se samo najvažnije.

Sva bi djeca vani igrala nogomet, a ne vrijeme provodila na računalima.

Djeca bi se igrala, a odrasli bi pričali vesele priče.

U svijetu koji želim da je po mom sunce bi uvijek sjajilo na nebu i nikada nigdje ne bi bilo

ratova.

Svi bi imali ljepše uvjete za život i nikada ne bi bili usamljeni.

To je svijet u kojem želim živjeti – svijet po mom!

Mateo Turković, 5.a

« Srpanj 2018 »