Ukupno: 203252

SVIJET PO MOM

Da je svijet po mom, suza bilo ne bi,

život bih učinila ljepšim, i sebi i tebi.

Da je svijet po mom, svuda vladao bi mir

jer ratovi su sjeme zla i ljudske mržnje hir.

Ljubavlju zaustavila bih vrijeme,

nitko od nas ne bi znao za probleme.

Izmjenjivali bi se noći i dani,

vječni podsjetnik da na planetu nismo sami.

Da je svijet…da je svijet po mom…

svaka zemlja na njemu bila bi nam dom!

Lana Pucak, 7.b

SVIJET PO MOM

Kada bi svijet bio po mom, kuće bi bile od čokolade, a ceste od bombona. Naravno, škole ne bi bilo, ali bi se kod kuće učilo. Za doručak bi bili sendviči, ali ne bilo kakvi; pecivo bi bilo okusa karamele, a salama okusa stracciatelle. Nogometne utakmice se ne bi igrale loptom nego šećernom jabukom, rukometne narančom, a vaterpolske utakmice grejpom. U trgovini se ništa ne bi moralo platiti već bi se sve moglo samo slobodno uzeti. Svađe se ne bi rješavale pravim oružjem jer bi se pucalo vodenim puškama i pištoljima. U mom svijetu ne bi postojao boomerang već bi ga zamjenjivala banana. Na svijetu bi, umjesto slanog mora, postojalo čokoladno more s imenom Čokomore. U Čokomoru bi živjele iste životinje, ali bile bi bezopasne. Ljudi bi vozili aute kojima ne bi trebao nekakav benzin kojim se zagađuje zrak koji dišemo već običan sok od jabuke.

Da, bio bi to predivan svijet, svijet kao iz bajke – svijet po mom!

Sarah Radinić, 5.a

SVIJET PO MOM

Svijet u kojem živimo je suprotan onome  u kojemu želimo živjeti. Od ovog svijeta ostao je samo djelić neiskvarenosti, a ostatak je ispunjen mržnjom, siromaštvom, sebičnošću, ratovima, svađama, nesuglasicama, ovisnostima, predrasudama, osuđivanjem, rasizmom, stereotipima i glađu. Mogli bismo nabrojiti još bezbroj problema, a kao jedan od većih možemo istaknuti i reći da je više gladi u svijetu za ljubavlju i poštovanjem, nego za kruhom. Vjerojatno se nikada nismo ni zapitali zašto je tomu tako i sigurno većina nas nije ni pokušala učiniti svijet boljim mjestom. Glavni razlog vjerojatno leži u nama samima. Kako bismo promijenili svijet, prvo se mi trebamo početi mijenjati jer  svijet je kao ogledalo, u njemu vidimo sami sebe. Isto tako on je i naš zajednički dom i mogli bismo reći „kako sijemo, tako ćemo i brati“, a to bi značilo koliko radimo i uložimo truda u nešto, toliko će nam se i vratiti.

Teško je reći što je najbolje za sve jer svatko od nas je različit i ima različite želje, mišljenja i stavove. Ne postoji dugoročno rješenje jer jedan problem se veže s drugim i što bi jednom donijelo dobit, drugom bi donijelo gubitak. Najbolju sliku i primjer toga možemo vidjeti i u našoj povijesti. Bez obzira na sve, uvijek postoji želja i nada za napretkom na bolje, pa tako bih i ja napravila neke reforme da mogu upravljati svijetom. Prije svega bih zabranila ratovanje i sve oblike nasilja, jer prema ovome što možemo vidjeti sada, rekli bismo da živimo u svijetu nuklearnih giganata i moralnih patuljaka i izgleda da znamo više o ratovanju i ubijanju nego o miru i življenju. Zabranila bih prikazivanje lažnih vijesti putem medija i na neki način bi se trebalo dati ljudima do zananja da sve što vide i čuju nije istina. Ljudi upravo baš zbog toga često postaju slabi, povodljivi, trude se biti netko drugi, srame se sebe, a zapravo ne shvaćaju da bi u tom svijetu kopija tebali biti orginal. Iako se danas govori da smo svi jednaki bez obzira na rasu, spol i materijalno stanje to nažalost, nije tako. Ljudi se često rugaju jedni drugima, najčešeće zato jer imaju predrasude u vezi fizičkog izgleda ili imovinskog statusa, a zapravo se nisu ni potrudili bolje upoznati tu osobu. Najčešće i ne znaju kako se osjećaju te osobe koje su maltretirane, dok i ti ljudi i sami ne postanu žrtve i stoga bi to treblo promjeniti. U školama bi se trebala smanjiti opširnost gradiva, postrožiti kazne za bezobrazno ponašanje i dodati više fizičkih aktivnosti jer vježbanjem i treniranjem postajemo zdraviji, a zdravlje je naše najveće bogatstvo koje ponekad i ne znamo cijeniti. Više pažnje bi trebalo posvetiti ljudima koji nemaju dom te im nisu zadovoljeni osnovni uvjeti života. Time bih željela osnažiti temelje socijalne države. Trebalo bi pojačati kontrolu i povećati sankcije u vezi lažnih informacija putem interneta, jer time se ljudima zamagljuju oči i daje im se kriva slika o stanju u državi, pa i u svijetu. Upravo su mediji najveći izvor manipulacije ljudima. Nadalje kao ključnu točku istaknula bih naš okoliš. Iako ga često stavljamo na same margine, trebali bismo intenzivnije razmišljati o strategiji održivog razvoja. Mi sada uživamo u okolišu i prirodim blagodatima, ali svakog dana suočavamo se s razornim slikama prirodnih katastrofa i uopzorenjima majke prirode da počnemo misliti i na generacije koje dolaze poslije nas. Kao posljednje, i ne manje bitno, htjela bih izdvojiti temu koja često dovodi do podjeljenih mišljenja – ravnopravnost spolova. Možda izgleda da je došlo do potpunog izjednačavanja spolova, no još uvijek smo suočeni s time da žene i muškarci nisu potpuno jednaki. Svakako bi treblao poraditi na edukaciji o tome u školama, pa i na sveučilištima, kao i na radnim mjestima. Dodatno bih osnažila ovaj ideal nekom vrstom zakona te poradila na kontroli prilikom zapošljavanja kada dolazi do diskriminacije.

To bi bio ukratko pregled svijeta po mom. Teško se suočiti s time da imaš mogućnost krojiti svijet po svim željama. Za neke je to preteško, drugi nisu dorasli tome, a treći to zloupotrebljavaju. Pojedniac je naprosto takav da će prvo ugoditi sebi, a tek onda drugima, iako u većini zemalja prevladava demokracija pojedinci su ti koji upravljaju svijetom. Moja vizija svijeta odražavala bi se u očima djeteta. Djeca su ta koja su iskrena i neiskvarena, možda ne mogu sve izreći riječima, ali zato znaju iskazati ljudskost i ljubav svojim nesebičnim i malim djelima.

Marija Jandrej, 8.b

« Listopad 2018 »