Svijet po mom

Kad bi svijet bio po mom, ne bi bilo rata i gladnih ljudi. S neba umjesto kiše padali bi King sladoledi, a na drveću rasli bi baloni i lopte. Kad bih kliknula prstima, bilo bi ljeto ili zima, a jesen i proljeće kako- kad. U svijetu ne bi bilo predsjednika i svatko bi živio svoj život i bio svoj šef. Ukinula bih i školu. Učiteljice, koje bi bile bez posla, učile bi životinje pričati. Tate i mame bi nam kupovali što poželimo. Umjesto malih kuća, imali bismo vile.

U svijetu po mom, rođendani, pričesti i firme slavile bi se po deset dana, za Božić ne bismo dobivali darove nego ljubav.Za Uskrs bi se okupili oko stola i bojali jaja,a maškarama ne bi davali novce nego bi se pjevalo i ludovalo. U moru bi plivale ribe od slatkiša i ne bi bilo opasnih životinja.

Eto, ja bih takav svijet, a ne ovaj sadašnji dosadni! Moji roditelji kažu da ne gubim nadu, možda se  nekad i ostvari takav svijet.

Natalie Marušić, 6.b

Svijet po mom

Sjedeći kraj prozora s knjigom u rukama, promatrala sam djecu koja su tipkala po mobitelima, sve dok me nije omeo glasan zvuk TV-a iz druge prostorije. Tsunami na Filipinima, Pljačke u Zagrebu, Teroristički napad, Ubojstvo mlade djevojke… Sve su to naslovi današnjih vijesti, s ponekom i dobrom vijesti. Katkad razmišljam kako bi bilo lijepo živjeti u zemlji u kojoj bismo bili ekološki osviješteni. Kako ćemo živjeti u miru s ljudima, kad ne možemo živjeti u skladu s prirodom? Najradije bih uništila oružje i ukinula ratove, kao i  čovjekovu želju za moći i razaranjima.

Željela bih da svi ljudi žive u skladu gdje boja kože, jezik i podrijetlo nisu bitni. Svi smo mi ljudi od krvi i mesa, muče nas uglavnom isti problemi, bolujemo od istih bolesti… rađamo se i umiremo.

U mom svijetu ne bi bilo gladnih (nahranila bih svu djecu Afrike), izliječila bih bolesne,sagradila bolnice, parkove…Ljudi bi bili suosjećajniji, dijelili i pomagali jedni drugima. Nema stvari koja će te ispuniti više od jednostavnog čina dijeljenja svojih najdražih bombona i odvajanja nekoliko kuna onima u potrebi. Zato svi trebamo težiti onom dobrom u životu. Da bismo promijenili svijet, nije dovoljna samo moja mašta nego volja i želja za promjenom svih nas.

Nia Mayfield,8.a

Svijet po mom

Kad bi svijet bio po mom sve bi bilo puno slatkiša, koji bi , naravno, bili besplatni. U dvorištu bi mi sjajio bazen za kupanje s Linoladom.

Što se tiče škole, pa nek u nju ide samo oni koji je vole. Obvezna škola bi bila sportska za djecu i za odrasle. Moje miljenice lopte bi bile kao ikone u crkvi. Obvezno naučena vještina bi bila rukovanje loptom.

Da bismo mogli uživati u prirodi i igranju, vrijeme ne treba biti ružno, osim kad je nužno.

Životinje i ljudi bili bi najbolji prijatelji i zajedno bi pili napitke i provodili slobodno vrijeme jer

bi pričali i radili što žele.

Računa ne bi bilo i vječno bi se živjelo. Javni prijevoz bi vozio i na druge planete u posjetu kod tete. Lako bi prometovali autom koji vozi vodom, cestom i zrakom.

O oružju i ratovima bi se učilo na satu povijesti jer ih, naravno, ne bi  bilo.

Da se puno ne mučimo, možda bi zgodno bilo da je u kući sve na gumbe tako da mi mama i tata mogu  samo pričati priče. Ali dosta sada mašte, ja sam uvijek natašte i idem pojesti zdravi sendvič umjesto čokolade.

Andrija Šopec Kuzminski, 6.a

SVIJET ŽUBENERA

Dobrodošli u moj svijet! Svijet Žubenera, planet u obliku glave, malen i okružen letećim neboderima.

Danas sam bio u centru grada i kupio svom ljubimcu Šapugapurausu šolpe koje obožava. Moj ljubimac ima šest nogu koje izgledaju kao krakovi hobotnice. Ljubičaste je boje, ima crne oči velike kao jabuke i vojničku frizuru, a kosa mu je bijela. Dok je moj ljubimac uživao u šolpama (prljavštinama koje se skidaju s prljavih čarapa),ja sam se otišao okupati u veliki bazen Nutelle, koja me više isprljala nego očistila. To nije bilo dovoljno pa sam otišao u saunu koja ispušta Žubenerov monoksid, koji me isprao i namirisao. Zatim sam uzeo svoje čarobno staklo i naručio jedan burger koji se stvorio na mom stolu. Poslije smo nas dvojica otišli do Skate parka, pogledao na sat i vidio da su već 32 sata, a datum 47.14, što znači da je sutra škola. Preostala su mi još 3 sata do početka novog dana. Brzo smo odskajtali na skatebordima bez kotačića koji lete zrakom. Otišao sam brzo vježbati skakanje, gdje se sa 100 do 200 metara skače  Nutellu. Potom sam stavio slušalice na uši koje sam uštekao u lektiru i dobio informacije koje su me zanimale. Poslao sam dušu u svijet snova. Svaki dan uživao sam sa Šapugapurausom.

Čudan je svijet mašte koji me raduje.

Jan Rajšel, 6.a

« Travanj 2018 »